تبلیغات
بــــــــــــــــــــــــــــازی زمـــــــــــــــان - برنامه ریزی

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
به نام خدا
سلام. در این پست، مطالب و تجربیاتی در مورد برنامه ریزی آورده ام.
در گذشته برنامه ریزی ها اکثرا به این صورت بود که دانش آموز تمام روز خود را برنامه ریزی می کرد و حتی لحظه ای نبود که در آن برنامه ای نباشد. و قطعا این برنامه با شکست مواجه می شد. من از این برنامه در سال های دوم و سوم و چهارم ابتدایی استفاده می کردم. گرچه در آن زمان در دوران کودکی به نوجوانی بودم، اما علاقه ی خاصی به برنامه ریزی داشتم. برای مثال در این برنامه ما داریم که:
ساعت 6 صبح بیداری- ساعت 6 تا 6:50 آمادگی برای مدرسه- 6:50 تا 2 مدرسه- 2 تا 4 نماز، نهار، استراحت- 4 تا 5 مطالعه و....
خب در این برنامه ما شاهد نقاط ضعف بزرگی هستیم. برای مثال: ما زنگ ساعت را برای ساعت 6 می گذاریم اما وقتی در آن ساعت، ساعت شما زنگ می زند احتمال دارد آن را برای دو یا پنج دقیقه به تعویق بی اندازید. شما ساعت رفتن به مدرسه را 6:50 گذاشته اید اما ساعت 7:10 به مدرسه می روید. ساعت بازگشت به خانه را 2 گذاشته اید اما 2:20 به خانه می رسید و ....
خب حال اگر بخواهیم جبرانی برای تاخیر هایمان بگذاریم نشانگر این است که برنامه با شکست برخورد کرده. البته اگر جبرانی ها برای تاخیر در کار های مهمی باشد عیبی ندارد اما برای کار های عادی روزانه ایراد بزرگیست!
در این قسمت به روشی می رسیم که کانون قلمچی از آن بهره می برد که روش واقعی و قابل اجرائیست.
در این برنامه شما در هر روز ساعات مطالعه خود، ساعات تفریح، ساعات تماشای تلوزیون و ... را یادداشت می کنید. در ساعات مطالعه باید تفکیک درسی داشته باشید. منظور از تفکیک درسی این است: ریاضی1ساعت. ریاضی1ساعت تست. تاریخ 00:30 دقیقه. حال جمع ساعات مطالعه ی برابر است با 2:30 دقیقه. همینطور برای روز های دیگر هم اجرا می کنید و در آخر هفته تعداد ساعات مطالعه ی هر روز را باهم جمع می کنید و متوجه می شوید که در این هفته شما 34 ساعت درس خوانده اید. حال کار برنامه ای شما آغاز می شود و شما در هفته ی آینده نباید کمتر از 34 ساعت درس بخوانید و بلعکس باید به تایم درس خواندنتان بی افزایید! اگر روزی مشکل یا کاری برایتان پیش آمد باید در روز دیگر جبران کنید.
حال روش ابداعی خودم را توضیح می دهم.
چون در آفیس این وبلاگ علائم ریاضی وجود ندارد به اجبار باید شفاهی توضیح بدم:
کسر 24.24 را تصور کنید.. این کسر کل زمان روز شماست از این 24.24 شما 6 ساعت از 24 ساعت را استراحت می کنید (می خوابید)، 8 ساعت از 24 ساعت در مدرسه اید. 10 ساعت از 24 ساعت از روزتان باقی می ماند. حال باید به اندازه نیاز و اولویت این 10 ساعت را بین فعالیت های مختلف تقسیم کنید. من از این مطلب عکسی برایتان می گذارم:
خب حال شما در آخر روز کار هایی که در این 10 ساعت کرده اید را مشخص می نویسید و در آن کار هایی که واجب نبودند و به هدف اصلی شما لتمه وارد می کردند را خط می زنید و سعی می کنید در شروع روز آینده ساعات کار های مفید جای کار های مضر و غیر واجب را بگیرند. کار این روش درست مانند حساب و کتاب مالی است و فقط تنها فرق آن زمان است بجای پول!!!
خب امیدوارم از مطالب نهایت استفاده رو بکنید و این نکته رو متذکر شوم که اگر در دنیا این روش ساخته شده، من از آن اطلاعی نداشتم و خودم این روش را ابداع کردم.
رضا سامان دانش آموز پایه یازدهم.

برچسب ها: برنامه ریزی،

تاریخ : پنجشنبه 13 مهر 1396 | 09:55 ب.ظ | نویسنده : رضا سامان | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.